Doğal ağrı kesiciler nelerdir?

İlaçların fazla kullanımı sağlığa ciddi zararlar verirken; doğa ise şifa arayanların imdadına yetişiyor…

Bazı besinler doğal yollarla şifa dağıtıyor…

Her ağrıda ağrı kesici kullanan kişiler, böbreklerine zarar verdiklerinden habersiz… Bu ilaçlar her ne kadar hastanın ağrısının kesilmesine yardımcı olsa da; böbrekler üzerinde çeşitli zararlara yol açabilir. Özellikle uzun yıllar kullanılan ağrı kesiciler en çok diyabet (şeker hastalığı), kalp hastalığı ve böbrek hasarına yol açar. Üstelik, İsviçre’de Bern Üniversitesi’nde Prof. Dr. Peter Juni başkanlığında bir ekip tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, ağrı kesici hapları kalp krizi ve felç riskini artırıyor.

Ağrı kesici ilaçlar dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır ve herhangi bir ağrıda doktora danışmadan ağrı kesici kullanmak doğru değildir.  İlaçların fazla kullanımı sağlığa ciddi zararlar verirken; doğa ise şifa arayanların imdadına yetişiyor… Bazı besinler doğal yollarla şifa dağıtıyor…

 

İşte diş, mide, baş, eklem, kol ve bacak ağrılarından kurtulmak için doğal ağrı kesici özelliğe sahip bitkiler…

 • ACI KIRMIZI BİBER: Tıpkı meyve ve sebzeler gibi baharatlar da birer şifa deposu…Acı kırmızı biber, içerisindeki bulunan ‘kapsaisin’ maddesi sayesinde kuvvetli bir ağrı kesici olma özelliği taşıyor.
 • ANASON ÇAYI: Vücut üzerinde stres, yorgunluk dahil her türlü ağrıyı yatıştırma etkisi bulunan anasonun, özellikle baş ve diş ağrıları üzerinde çok güçlü etkileri vardır.
 • BADEM: Böbrek, mesane ve idrar yollarındaki iltihapları gideren badem; baş ağrısı, karaciğer ve böbrek ağrılarını hafifletir. Badem, beden ve zihnin yorgunluğunu giderirken; içerdiği ‘fosfor’ yardımıyla kemiklerin ve dişlerin dayanıklılığını artırır. Yaşlanmayla birlikte artan kemik ağrılarının önlenmesinde kullanır.
 • BAKLA: Böbrek sağlığında çok etkili olan bakla, böbrek ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Bakla ayrıca romatizma ve siyatik romatizmaya da iyi gelir.
 • BİBERİYE: Yüzyıllar boyunca migren hastalığı için doğal tedavi metodu kullanılan biberiye, aynı zamanda aynı zamanda kas ve eklem ağrılarının şiddetini giderir. Ağrı olan kısma biberiye yağı masaj yapılarak iyice yedirilmelidir. Bunun dışında sinüzitten kaynaklanan baş ağrısı problemlerini de iyi gelir. Alerji, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve grip tedavisinde kullanılır. Banyoda seyreltilmiş olarak kullanıldığında kramplara, ağrılara ve spazmlara, boyun, romatizma diğer ağrılara iyi gelir.

 • DEFNE YAPRAĞI: İdrar ve adet söktürücü özelliği ile vücuda rahatlık veren defne yaprağı; adet kanamasını düzenler ve reglinin zamanında olmasını sağlar. Artrit gibi kemik hastalıklarının iyileşmesine yardım eder; romatizma, migren, bel ve kulak ağrısına iyi gelir. Sinir ağrılarını iyileştirir.
 • ELMA: Kanı ve böbrekleri temizleyen, sindirim rahatsızlıklarının kontrol edilmesine yardım eden, cilde parlaklık ve güzellik veren ve kolestrolü ve yüksek tansiyonu düşüren elma; ayrıca baş ağrısına da iyi geliyor.
 • GÜZELAVRAT OTU: Bu otun çok büyük bir ağrı kesici özelliği vardır. Fakat bu otun kullanıma hazır hale getirilebilmesi için öncelikle tıbbi işlemlerden geçmesi gerekir. Bu bitkinin zehirleyici etkisi sizleri hastanelik edebilir. Mide ağrısını kesici ilaç yapımında kullanılır.
 • HAŞHAŞ: Sindirim sistemine iyi gelir; bağırsak işleyişine yardımcı olduğu gibi iltihaplanma ve ağrı ile bağlantılı durumları da rahatlatır. Haşhaş tohumları, kalsiyum ve fosfor takviyesi yaparak kemik hasarının oluşmasını önemli ölçüde önler. Haşhaş tohumları ile hazırlanan macunlar, hasarlı eklemlere doğrudan sürülerek ağrının hafiflemesi ve şişin inmesine yardımcı olur. Harici ağrı dindirici olarak, özellikle diş hekimliğinde yararlanılır.

 • HAYIT OTU: Göğüs ağrılarını ve adet sorunlarını büyük oranda giderdiği bilimsel olarak tespit edilen hayıt otu; adet sancılarını keser, adet kanamalarını düzenler. Adet dışı rahim kanaması (metroraji), amenore (adet yetmezliği) ve oligomenore (seyrek adet görme) gibi sorunlarda oldukça etkilidir. Karın ağrısına da iyi gelir.
 • HİNDİSTAN CEVİZİ: Böbreklerdeki kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olan hindistan cevizi mide ağrısını yok eder.
 • HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI: Hindistan cevizi yağı ise sarımsak ve zeytinyağı ile karıştırılarak kullanımında kulak ağrısını yatıştırır. Eklem ağrılarına ve migrene iyi gelir.
 • HODAN OTU: Balgam söktürücü özelliği bulunan hodan otu, boğaz ağrılarına ve öksürüğe karışı kullanılır.
 • KANTARON YAĞI: Özellikle güneş yanıklarına iyi gelen, yaraları iyileştiren ve ağrıları yatıştıran etkisiyle öne çıkan kantaron yağı; sinir, siyatik ağrılarında etkilidir. Gut, eklem ve kas ağrılarını azaltır. Bel ağrılarını dindirir. Birkaç gün boyunca bir tatlı kaşığı kantaron yağı içmek mide ağrılarının tedavisinde faydalıdır. Kadınlarda adet döneminde oluşan kasık ağrılarının azalmasını sağlar. Bel, sırt ve baş ağrılarında kantaron yağı sürülerek ağrılı bölgeye iyice yedirilerek yapılan masaj, ağrıyı dindirir.

 • KARABAŞ OTU: Lavantanın bir türü olan karabaş otu, genellikle kalp damar açıcı özelliği ile biliniyor. Ancak karabaş otu spazm çözücü, ağrı kesici, mikrop öldürücü özelliklere de sahip. Romatizma ağrılarında ve migren tedavisinde kullanılıyor. Karabaş otunun en yaygın kullanım şekli, bitkinin çay şeklinde demlenerek içilmesi.
 • KARABİBER: Hazımsızlık, şişkinlik ve mide problemlerine iyi gelen karabiber ayrıca boğaz ağrılarına karşı da faydalı. Bir kaşık bal veya pekmezle karıştırarak tüketildiğinde boğaz ağrısı, enfeksiyon ve farenjit gibi sorunları ve ağrıları hafifletici özelliğe sahip.
 • KARANFİL: Bakterilerle savaşan karanfilin ağrıyı azaltma özelliği vardır. Karanfil yağı analjezik (ağrı kesici) ve antiseptik (mikropkıran) olarak kullanılır. Diş ağrıları için çok faydalıdır. Bir adet kuru karanfili ağzınıza alıp çiğnediğinizde diş ağrısı geçer.
 • KENGER SAKIZI: Dağların eteklerinde yetişen kenger bitkisinin kökünün baş kısmının kesilmesiyle ortaya çıkan beyaz renkli sütten elde edilen kenger sakızı; ağız kokusunu giderir, dişleri temizleyip sararmasını engeller ve baş ağrısına iyi gelir.
 • KİRAZ: Güçlü bir ağrı kesici. 20 kirazda 12 – 25 miligram arası antosiyanin maddesi bulunuyor ve bu maddenin ağrı kesici etkisi aspirinden on kat daha fazla.

 • KUŞBURNU: Romatizmal ağrıların giderilmesinde kullanılır. Kuşburnu, çekirdeğindeki ve kabuğundaki bir maddeyle vücuttaki iltihabi reaksiyonları engeller. İçeriğindeki ağrı kesici ve iltihap giderici maddelerin suyun içinde çözünmemesi nedeniyle, kuşburnu çayının eklem romatizmasında oluşan ağrılarda ve iltihapta bir etkisi olmaz. Bu nedenle bitkinin romatizmal ağrılarda yararlı olması için, kuşburnu taze olarak ya da hazır kapsüllerinden tüketilmelidir.
 • MUZ: Kalbi ve kas sistemini koruyan, yorgunluğa ve ishale iyi gelen, uykuyu düzenleyen ve ülseri önleyip ülser yaralarının tedavisine yardımcı olan muz, aynı zamanda migren ağrısına iyi geliyor. Eklemlerdeki iltihaplanmalarda da tedavi edici özelliğine sahip.
 • NANE: Sindirim sistemi sağlığını koruyan nane, mide ağrılarına iyi gelir, bağırsakları temizler ve bağırsak hareketliliğini artırır. Ezilmiş nane yaprakları veya nane çayı baş ağrısı sorunlarına iyi gelir, migren ağrılarını yatıştırır. Nane, suya karıştırarak içildiğinde kas ağrılarını giderir, yorgunluğu alır ve rahatlatır.
 • NANE YAĞI: Batı dünyasında ağrı kesici özelliğinden çok fazla faydalanılan nane yağının; başta migren olmak üzere diğer baş ağrısı türlerinde, boyun, ense ve kas ağrılarında ağrıyı doğal yoldan kesme özelliği bulunuyor. Migren ve baş ağrısı vakalarında alın, ense, şakaklar ve kulak arkalarına sürülerek kullanılır. Nane yağı ayrıca, sindirim sistemi için genel anlamda faydalıdır, mide spazmını ve baş ağrısını giderebilir. Ağrılara karşı etkilidir.
 • PAPATYA: Sırt ve bel ağrılarına iyi gelir, Doğal bir sakinleştirici olmasının yanı sıra papatya çayı, iltihap önleyici ve kasılmaları hafifletici özelliği ile reflü yanmalarını, adet kasılmalarını ve baş ağrısını azaltır. Papatyanın tek başına romatizma tedavisinde etkisi olmasa da nane ile beraber zeytinyağına koyularak elde edilen karışım, romatizma ağrısı olan yere sürülerek masaj yapılırsa ya da kekik, nane, ıhlamurla beraber kaynatılıp içilirse; romatizmaya iyi gelir.
 • ZENCEFİL: Doğal olarak aspirine eşdeğer olan zencefilin ağrı kesici özelliği de bulunuyor. Zencefil mikropları öldürüyor ve eklemleri rahatlatıyor. Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklara iyi gelen zencefil ayrıca; baş ağrısı ve regl dönemi ağrılarını azaltmak için de tüm dünyada yaygın olarak kullanılıyor.
 • ZERDEÇAL: Bağışıklık sistemini güçlendiren zerdaçaldaki aktif bileşen ‘kurkumin’; anti-kanser ve anti-inflamatuar (iltihap karşıtı) özellik taşıyor. Vücutta inflamatuar olayları engellediğinden artiritin neden olduğu ağrıları veya nezle gibi soğuk algınlıklarını gidermede etkilidir.
 • ZEYTİN: Zeytinyağı, safrayı artırır. Karaciğeri çalıştırır. Karaciğer ağrılarını keser. Zeytin çekirdeği kırık ve çıkıklarda ağrı kesici rol oynayabilir.