Enfeksiyon hastalık potansiyeli taşıyan mikrop ve virüslerin vücuda bulaşması ile gelişir. Bağışıklık sistemi çoğu enfeksiyon oluşumunu önleyebilir. Ancak hızla çoğalan enfeksiyonlarla baş etmekte zorlanırsa hastalıklar gelişir. Yaygın belirtileri ateş, mide bulantısı, kusma ve kas ağrısıdır. Viral, bakteriyel, mantar ve paraziter olmak üzere dört türü vardır. Hafif enfeksiyonlar bol sıvı tüketimi, C vitamini takviyesi ve dinlenme ile atlatılabilir. Ancak kötüye gider veya tekrarlarsa türüne uygun ilaç tedavisi uygulanır. Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonları tedavi edebilir. Virütik enfeksiyon gelişimini önlemenin en etkili yolu ise aşı yaptırmaktır.

Enfeksiyon neden olur?

Hava, su gibi hemen her yerde yaşayabilen mikroorganizmalar vücuda bulaşıp hızla çoğaldığında ve vücudumuz buna reaksiyon gösterdiğinde enfeksiyon oluşur. Mikrobun çeşidine göre gelişebilen enfeksiyon türleri şunlardır:

Viral enfeksiyon

Virüsler insan vücudunu tıpkı bir parazit gibi beslenmek, üremek ve çoğalmak için kullanır. Yerleştikleri bölgedeki hücreleri öldürebilir veya değiştirebilirler. Epstein-Barr gibi virüsler hücreleri kontrolsüz çoğalmaya zorlayarak kansere neden olabilirler.

Virüsün türü yerleşme alanını belirler. Karaciğer, solunum sistemi gibi sadece belirli organları istila ederler. Her virüs hastalık yapmaz.

Enfeksiyona iyi gelen şifalı bitkiler

Vücudun enfeksiyona karşı direncini artıran en etkili şifalı bitkiler şunlardır:

  • Sarımsak: Her gün bir diş taze sarımsak yutulabilir. Ya da kaynatılarak suyu içilebilir. Sarımsak suyu cilt veya vajinal bölgede gelişen mantarlara haricen sürülebilir. Suyu saçlara uygulandığında bitleri de öldürebilir.
  • Ekinezya: Kış çayı olarak da bilinir. Özellikle solunum yolları enfeksiyonlarını tedavi edebilir. Haricen kullanımı uçuk virüsünü yok edebilir.
  • Kızılcık: İdrar veya solunum yolları enfeksiyonlarında oldukça etkilidir. Taze suyu veya şurubu tüketilebilir.
  • Kara mürver: Grip gibi solunum yolu enfeksiyonlarında etkilidir. Şurup veya çay olarak içilebilir.

Zencefil, karabiber, zerdeçalçörek otu ve adaçayı da antibiyotik etki gösteren bitkilerdir.

Enfeksiyon nasıl geçer?

Hafif enfeksiyonları evde alacağınız basit önlemlerle ilaçsız atlatabilirsiniz.

Hafif beslenin: Çorba gibi vitamin ve protein değeri yüksek sulu gıdalar tüketin.

Bol limonlu tavuk suyu iyi bir alternatiftir. Ayrıca çinko bakımından zengin kuru yemişler de yenilebilir. C vitamini deposu meyvelere de ağırlık verilmelidir. Probiyotik alın: Bağırsaklardaki dost bakterilerin sayısını artırmanın en iyi yolu peynir, yoğurt, turşu ve kefir gibi probiyotikler tüketmektir.

Bolca su için: Günde 1,5 litre su içmeye özen gösterin. Dinlenin: Sizi yorabilecek faaliyetlerden kaçının. Özellikle yatarak istirahat ettiğiniz odanızı havalandırmayı ihmal etmeyin.

Sigara içmeyin: Vücudunuz bir enfeksiyonla mücadele ederken direncini düşürebilecek sigara, kahve ve alkol gibi bağımlılıklarınıza ara verin.

Hijyene önem verin: Ellerinizi özellikle tuvalet kullanımından sonra iyice yıkayın. Havlu, çarşaf, hatta giysilerinizi her gün değiştirin. Kişisel eşyalarınızı kimseyle paylaşmayın. Bu şekilde enfeksiyonun başkalarına bulaşmasını önleyebilirsiniz.