Grip , influenza isimli virüsün neden olduğu, 38°C üzerinde ateş, halsizlik, ağrı, titreme ve kuru öksürük gibi belirtilerle seyreden bulaşıcı viral bir enfeksiyondur. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde, çocuklarda, yaşlılarda ve kronik hastalığı olanlarda ölümcül olabilir. Grip, halk arasında genellikle soğuk algınlığı ile karıştırılır ancak her ikisi birbirinden çok farklı hastalıklardır. Grip ilk 24-72 saat arasında bulaşıcı hale gelir. Hastalarda belirtiler şiddetliyse, durum giderek kötüye gidiyorsa, ateşiniz düşmüyorsa (nefes alma zorluğu, kusma, ağrılı yutkunma, öksürük ve tıkanıklık gibi şikayetler var ise) mutlaka hekime başvurmak gerekir. Hastalar doktor onayı olmadan kesinlikle ateş düşürücü ilaç ya da antibiyotik kullanmamalıdır.

Grip nedir?

Grip, öksürük ve hapşırık ile yayılan bulaşıcı bir viral hastalıktır, yüksek ateş ve ağrı ile birlikte seyreder. Genellikle bir hafta içinde geçer ancak bazı durumlarda ölümcül olabilecek kadar tehlikeli olabilir. Gribe influenza isimli virüs neden olur ve en etkili korunma yöntemi aşı yaptırmaktır. Grip özellikle yaşlılarda ve risk altındaki kişilerde ölümcül olabilir, bunların özellikle aşılanması önerilmektedir. Soğuk algınlığı, nezleve grip farklı bir hastalıktır.

Grip belirtileri 

 • Yüksek ateş (38C ve üstü),
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Baş ağrısı
 • Kas ve eklem ağrıları
 • Kuru ve ağrılı öksürük
 • Bulantı ve kusma (bazen ishal)
 • Burun akıntısı, hapşırma ve nefes almada zorlanma

Soğuk algınlığı ve grip arasındaki farklar

Soğuk algınlığı Grip
Ateş Nadir 38-39
Baş ağrısı Nadir Sürekli
Genel ağrı ve sızı Az Genellikle
Yorgunluk Hafif 2-3 hafta
Tıkalı burun Genellikle Bazen
Hapşırma Genellikle Bazen
Boğaz ağrısı Genellikle Bazen
Öksürük Nadir Genellikle
Komplikasyonlar Sinüzit ve kulak ağrısı Bronşit, zatürre
Engellemek Hiçbir şey yapılamaz Aşılama ve antiviral ilaçlar

Her ikisi de solunum yolu hastalığıdır; ancak bunlara farklı virüsler neden olur. Grip burun, boğaz, bronş ve muhtemelen akciğerler dahil solunum sistemini bozar. Soğuk algınlığı ise sadece üst solunum yolunu etkiler. Bu nedenle gribin ateş, vücut ağrıları, yorgunluk gibi belirtileri soğuk algınlığına göre daha şiddetlidir. Gribin başlıca belirtileri ateş, yorgunluk, vücut ağrıları, titreme, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve öksürüktür.

Öksürük bronşları tahriş edecek kadar yoğun değildir. Hastalığın en kötü günleri ilk 3-4 gündür. İstirahat ile 7-10 gün arasında geçer. Ancak hastalığın ardından birkaç hafta boyunca yorgunluk hissedebilirsiniz. Grip ilk 24-72 saat arasında bulaşıcı hale gelir. Bu nedenle hasta olsanız bile fark edemeyerek virüsü diğer kişilere de bulaştırabilirsiniz.

Grip olduğunuzda lütfen hekiminize başvurmadan ateş düşürücü ilaçlar ya da antibiyotikler kullanmayın. Ateşlendiğinizde istirahat edin; böylece daha hızlı iyileşirsiniz.

Grip için ne zaman doktora gitmeliyim?

 • Eğer bu belirtiler varsa, hemen bir doktora başvurun:
 • Nefes alma zorluğu
 • Kalıcı ateş
 • Kusma
 • Ağrılı yutma
 • Kalıcı öksürük
 • Kalıcı tıkanıklık ve baş ağrısı

Grip aşısı

Gripten korunmanın en etkili yöntemi grip aşısı yaptırmaktır. Grip virüsü her yıl nitelik değiştirdiği için grip aşıları sadece bir yıl koruma sağlama özelliğine sahiptir. Bu nedenle özellikle risk altında olan kişilerin grip sezonu başlamadan önce mutlaka grip aşısı yaptırması önerilmektedir. Özellikle risk grubunda bulunan yaşlılar, hamileler ve kronik hastalığı olan kişilerin mutlaka grip aşısı yaptırması hayati öneme sahiptir.

Ülkemizde risk grubunda bulunan bu kişilere aşıları Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz yaptırılmaktadır. Grip aşısının hiç bir zararı ve önemli bir yan etkisi yoktur, bu nedenle aşağıdaki listede olanalar ve onlar dışındaki isteyen her kes tarafından yaptırılabilir.

Kimler mutlaka grip aşısı yaptırmalı?

 • Diyabet, kalp yetmezliği, akciğer, böbrek gibi kronik hastalığı olanlar
 • Gebeler
 • 50 yaş ve üzerindeki kişiler
 • 5 yaşından küçük çocuklar (aşı 6 ay üzerindeki çocuklara yapılabilir)
 • Bakım evlerinde yaşayanlar
 • Yüksek riskli hastalarla birlikte yaşayanlar
 • Sağlık çalışanları ve sağlık hizmeti sunanlar

Ne zaman grip aşısı yaptırmalıyım?

Grip aşısı için en ideal dönem Ekim ayı sonudur ama grip sezonu nisan ayına kadar sürdüğü için aşı sezon boyunca her zaman yaptırmak mümkündür. Hastalığın en yaygın olduğu ay ise şubat ayıdır. Aşıdan iki hafta sonra bağışıklık başlar. Çocuklar 9 yaşın altında ve ilk kez aşı oluyorsa 4 hafta arayla 2 doz aşı yapılmalıdır. Bu nedenle ilk aşı en geç ekim aynın son haftalarında yapılmalıdır.

Grip aşısı hasta eder mi, zararlı etkileri var mı?

Grip aşısı ölü virüslerden yapılır ve sizi grip yapmaz. Ancak, aşı vücudun bağışıklık yanıtını tetikleyebilir, böylece geçici olarak sizde kas ağrısı ya da düşük dereceli ateş gibi  hafif belirti olabilir. Grip aşıları özellikle yaşlılarda ve kronik hastalığı olan kişilerde ölümcül komplikasyonları engeller, bu nedenle Sağlık Bakanlığı tarafından önerilmektedir ayrıca yaşlı ve kronik hastalığı olan kişilere ücretsiz uygulanmaktadır.

Gribe iyi gelen bitki çayları ve besinler

Gribe iyi gelen çaylar antioksidanlar, vücudu güçlendiren vitamin ve mineraller ihtiva etse de içerdiği etken maddeler bazı yan etkilere neden olabilir. Bu sebeple gribe iyi gelen bitkisel çayları içeriğini incelemeden ve yüksek dozlarda tüketmeyiniz. Grip tedavinizde düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız veya gebelik-emzirme dönemindeyseniz herhangi bir bitkisel ürün takviyesi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Bitki çayları öncelikle gribin belirtilerini gidermek için kullanılmaktadır. Zencefil, okaliptüs, nane ve mate çayları gribin semptomlarını gidermekte etkili olan etken maddelere sahiptir.

Gribe iyi gelen bitki çayı: zencefil çayı

Taze veya kuru zencefil kullanarak hazırlayabileceğiniz, zencefil çayı, göğüs tıkanıklığını açmak ve grip ile bağlantılı burun akıntısını hafifletmek için kullanabileceğiniz en ideal çaydır. Zencefil çayı ayrıca:kronik ağrıları azaltır, solunum yollarını açar, alerjik reaksiyonları azaltır, kan dolaşımını güçlendirir, boğaz ağrısına iyi gelir, terlemeyi arttırarak ateşi düşürür.

Gribe iyi gelen bitki çayı: okaliptüs

Okaliptüs bitkisini, göğüs ve burun tıkanıklığı başta olmak üzere gribin bir çok belirtisini hafifletmek için kullanılabilirsiniz. Okaliptüs çayı ayrıca: öksürüğe iyi gelir, bronşit tedavisinde kullanılır, nezle ve gribe iyi gelir, boğaz ağrısına iyi gelir, ağız kokusunu önler, harici olarak cilt üzerindeki yaraların tedavisinde kullanılır.

Gribe iyi gelen şifalı bitkiler

Mate çayı yüksek C vitamini içeriği ile grip nedeniyle zayıf düşen vücudu canlandırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılabilir. Viral enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ekinezya çayı hastalık nedeniyle şişen boğazı yumuşatır ve kuru öksürüğü hafifletir. Yine yüksek miktarda C vitamini bulunan limon çayı ve kuşburnu çayı gripten daha kısa sürede kurtulmak için tüketilebilir.